« Tagasi

26. august 2018

WordPressi õpe kohustuslikuks

Maailm areneb kiirenedes

Maailm areneb edasi tohutus tempos ja kõige kummalisem on see, et protsessid on pöördumatud. See, mida õpetati koolides eelmisel sajandil, ei ole enam nii oluline, kui ta toona oli. Meil ei ole vaja keerulisi matemaatilis valemeid ja kummaliste keemiliste ühendite molekulaarstruktuure õppida – kui ta just ei soovi elukutseliseks keemikuks saada. Õppimise tarbetut pähetuupimise osa põhjendatakse sellega, et aju vajab koolitamist.

Tänapäeval väheneb järjest lõplike teadmiste vajalikkuse osakaal ja suureneb õppimisvõme vajalikkuse osakaal. Ehk siis teades numbreid, valemeid ja muud säärast paikapandut, ei saa sa endale elatist teenida. Küll aga pead sa oma esimeses töökohas õppima kõike pea nullist, sest koolis sulle seda ei õpetatud.

Koolisüsteem hoiab kinni vanadest teadmistest

Ma ei vaidle teadlaste ega teaduritega – kõike on vaja ja igasuguseid spetsialiste on vaja. Vaadates aga Eesti keskmist inimest, õpetatakse talle endiselt väga palju sellist, mida tal kunagi elus vaja ei ole. Samas jäätakse unarusse tema loomingulised võimed ja iseõppimisvõime. Umbes 5% Eesti elanikkonnast on töötud ja mina neid nii ei kutsuks. Ma ütleks nende kohta – vale koolisüsteemi kõige ehedamad näited.

Eestis ei ole õnneks suurt tööpuudust. Või siis vähemalt nii suurel määral, mis oleks meile ohtlik. Meil on hoopis midagi muud ohtlikku: tööjõupuudus. See on tunduvalt suurem probleem, kui inimesed, kes tööd ei leia. Ma lõpetan keerutamise ja ütlen otse välja: kool peaks pakkuma õpilastele rohkem iseõppimisoskkust, kui et teadmisi, millega pole miskit peale hakata.

WordPressi oskus annab inimestele võimaluse

Mina ise ei saa maailma muuta muudmoodi, kui oma võimaluste piires. Seega näen WordPressi kui ühte oskust, mis aitab igasugusel inimesel elus hakkama saada. See on nagu juuksuriamet või keevitaja või autoluksepp. Ainult et tänapäevases võtmes. Väga paljudel inimestel jookseb juhe kokku siis, kui mainitakse sõna koduleht. See tundub liiga keeruline. Ka see hoiak on eelmisest aastatuhandest pärit, sest internet on nii läbi programmeeritud, et juba kõike saab teha pelgalt hiire abiga. Samuti on väga palju neid inimesi, kes ei suuda kodulehte hallata, aga suudavad igapäevaselt nii Instagrammi kui Facebooki uusi pilte ja postitusi teha. WordPressi põhjale ehitatud kodulehe täiendamine on umbes sama, mis Facebooki postituse tegemine või Youtubesse video lisamine.

WordPressi oskus kohustuslikuks

Tänapäeva kirjaoskus ei ole enam tähestiku tundmine või lausete moodustamise oskus – see on paljuski digitaalne kirjaoskus. Enese väljendamine internetis. See on suurel määral sotsiaalne oskus ja oma põhialustelt väga lihtne oskus. Seetõttu unistangi – kui see oleks minu teha, siis muudaksin WordPressi õppe Eesti koolides kohustuslikuks. Tulemusena inimesed, keda on õpetatud end tänapäevaselt väljendama ja sisu looma. Kes võivad tööd saada ka siis kui robotkäed asendavad kõiki ettekandjaid ja elektroonikaplaatide kokkutinutajaid.

uku.nurk@opime.ee |  +37253496583

Uku Nurk